Lekarz psychiatra to osoba , która ukończyła studia medyczne i posiada specjalizację z dziedziny psychiatrii lub jest w trakcie jej realizacji . Zadaniem lekarza psychiatry jest ustalenie diagnozy, zgodnie z obowiązującymi kryteriami w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 oraz zaproponowanie pacjentowi planu leczenia , zarówno w formie farmakoterapii ,jak i psychoterapii. Dlatego tak ważna jest możliwość współpracy między specjalistami z dziedziny psychiatrii i psychologii.
Leczenie farmakologiczne jest leczeniem podstawowym w przypadku chorób psychicznych, takich jak schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, czy depresja endogenna. Leki stosuje się również , jako terapię wspomagającą , w przypadku zaburzeń lękowych , zaburzeń adaptacyjnych , problemów emocjonalnych i nerwicowych.
Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła studia wyższe (najczęściej z psychologii) oraz szkolenie psychoterapeutyczne, lub jest w trakcie jego realizacji. Psychoterapeuta zajmuje się leczeniem za pomocą rozmowy- pomaga rozumieć i zmieniać doświadczane przez pacjenta trudności. Psychoterapia jest podstawową metodą leczenia w przypadku zaburzeń osobowości, zaburzeń lękowych i afektywnych. W przypadku chorób psychicznych jest metodą wspierającą tworząc, wraz z farmakoterapią, kompleksową metodę leczenia pacjenta chorującego.